HPE Simplivity %100 Bütünleşik

Hpe Simplivity  (Hyper Converge Infrastructure –  HCI)

İnsanlar neden hyperconverged sistemlere ihtiyaç duyuyorlar? (Problem domainleri neler, örneğin yedekleme, snapshot alma,)

Hyperconverteged sistemler bu problemler hangi yetnekleri ile çözüyor ve bunu nasıl yapıyorlar, teknolojinin şüpheli tarafları, neler ve nasıl açıklayabiliriz, örneğin performans.

Bir müşteri hyperconverged sistem tercih ederken, geleneksel mimariye neden devam etmemeli, yada nasıl devam etmeli Rakamlar üzerinden örnekler,  sonucunda hyperconverged sistemlerin pazarda hitap ettiği kitle kimdir.

HP Simplivity ürün ailesinin tanıtımı.

Dünya da şirketlerin birinci önceliği hizmet süresinin hızlılığıdır. (bu hızı karşılayabilemek için şirketler çözümlerle ilgilenmekte) Bunu yapmak içinse yeni nesil uygulamalar ve teknolojiler ( platform ) stratejisini gerektirir.

Günümüzde buna uygun bir IT ortamı oluşturulması şu kavramlara bağlıdır; Hızlı, esnek ve ölçeklenebilirlik. Uygulamalarınızı yada verilerinizi datacenter da onprime yapınızda yada cloud da sorunsuz barındırmanız için altyapının tüm bunlara uygun olması gerekir.

Bugün sanal makinalarımız için 2 seçeneğimiz;

 1. Hyper-converged altyapısı, entegre sistemlerin bir evrimi ve modern yönetim mimarisi, ölçeklenebilirliği, disaster recovery, yedekleme ve sorage performansı ile şirket operasyonlarının verimliliğini artırmak için mantıklı bir adımdır.
 2. External Storage, ön görülemeyen IT operasyonları için kullanılır. SAN mimarisi karışık iş yükleri ve kritik iş uygulamaları için ideal hale getirir. Ancak bu beraberinde SAN yönetimi, platfrom yönetimi platform bağlantı katmanlarını arasında sürekli ayarlama gerektirir maliyette ön görülemez.

Biz burada ilk seçeneği ele alacağız. VM yönetiminin basit olduğu platformunun kendisini onardığı bir yapıyı inceleyeceğiz.

Neden HyperConverged?

Kolay Kurulum; Donanımdan soyutlanan yazılım tanımlı altyapı – Merkezi olarak düzenlenmiş kaynakların tek havuzu

Yönetim Kolaylığı; tek yönetim paneline sahip – Policy tabanlı kurallarla otomatik işlemler gerçekleştirir.

Ölçeklendirmesi Kolay; Depolama olarak önceden hesaplama yapma imkani ve belirleme – Düşük kapasite ile başlayarak sonradan kademeli olarak artırılabilir.

HPE SİMPLİVİTY HYPERCONVERGED BAKIŞI

Simplivity, dünyanın en güvenli endüstri standardı sunucu portföyü olan Hpe Proliant üzerinde tasarlanmış ve entegre edilmiştir. Aşağıdaki tüm ( Sunucu, hypervisor, SAN, storage, wan optimizasyonu, backup ve disaster vs ) veri hizmetlerini birleştirerek basitleştirmiştir. VM’leri çalıştırmak için kullanılan bu platform tek hypervisor tek panel ve tek uzman arkadaş ile kolay kurulan, basit büyüye bilen bir yapıdır.

HPE Simplivity %100 Bütünleşik 1

HPE SimpliVity ile tanışın

Eski yapıdan kurtulmuş, esneklik ve performans ile yazılım tabanlı tek çözüm. Kaynak esnekliği yaratan backuplama ve disaster sunabilen inline dedupe ve compression yapan üründür. Tek vcenter arayüzü ile yönetim kolaylığı sağlamaktadır.

HPE Simplivity %100 Bütünleşik 3

HPE SimpliVity altyapısının temel teknolojisi, birden fazla site da bir kaynak havuzu oluşturarak veri sanallaştırma platformu sunmasıdır.

Garantili Veri Verimliliği

Tüm veri katmanlarında veriyi real-time olarak bir kez ve sonsuza kadar dedupe ve compression yapmasıdır.

Bunu üzerinde barındırdığı PCI kartı olan HPE Omnistack kartdan aldığı destekle sağlamaktadır. Tüm bu işlemleri yaparken Vmler üzerinde %0 performans etkilemesi gerçekleştirir.

Esneklik, Backup, and Disaster Recovery

Tüm veri koruma, tümü sanal makine düzeyinde yerleşiktir. Ekibiniz VM’leri kolayca yedekleyebilir, geri yükleyebilir ve taşıyabilir ve temel depolama altyapısı hakkında endişelenmeleri gerekmez. Sadece vCenter’a sağ tıklayabilir veya VMware vRealize Automation gibi düzenleme araçlarını kullanabilir ve “yedekleme” veya “geri yükle” veya “taşı” ya basabilirler. Yerel 1 TB VM’yi bir dakika veya daha kısa sürede geri yükleyebileceğinizi garanti ediyoruz. Bunun üzerine, IDC’nin yakın tarihli bir çalışması, müşterilerimizin% 70’inin yedekleme / kurtarma ve DR’de iyileşme bildirdiğini ve çoğunluğunun, HPE SimpliVity hiper yakınsama altyapısını uyguladıktan sonra mevcut üçüncü taraf yedekleme veya çoğaltma araçlarının kullanımını ortadan kaldırdığını buldu.

Global VM-Centric Yönetim ve Mobilite

Yönetime yaklaşımımız da benzersizdir. Global VM merkezli yönetim ile, LUN’ların, paylaşımların ve hacimlerin yönetildiği günler geride kaldı. Bunun yerine, tüm yönetim tüm veri merkezlerinde ve uzak sitelerde tek bir görünümle VM düzeyinde yapılır. Benzersiz dosya sistemimiz, temel donanımdan VM’leri, politikaları ve yönetimi soyutlar. Sistemi yönetmek basit ve kolay olacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle IDC müşterilerimizin yeni projeleri desteklemek için harcanan zamanın% 81 arttığını bildirdi.

HPE Simplivity – Terminoloji

 • HPE Simplivity HyperConverged Node: HPE SimpliVity hyperconverged altyapı çözümünün temel donanım yapı bloğu olan bir x86 sunucusudur. Burada karşımıza 2 model çıkmaktadır. Bunlar; HPE Simplivity 380 ve HPE Simplivity 2600. HPE Simplivitiy mimarisi ile ilgili daha önce bilgi vermiştşim ancak kısa bir detay aktarmak istiyorum. Simplivity node’larını HPE size 2 farklı model ile sunuyor. Bunlar;
 • Simplivity 380: HPE’nin en fazla satmış olduğu modelin üzerine geliştirilmiş bir node’dur. HPE DL380 serisi günümüzde bir çok datacenter’da aktif olarak kullanılıyor. HPE’nin sunucu üzerindeki tecrübesini burada Simplivity ile birleştirmiş.
 • Simplivity 2600: HPE Sİmplivity 170 Gen10 ve HPE Simplivity 190 Gen10 sunucuları daha çok ROBO ortamları için optimize edilmiştir.
 • HPE OmniStack Virtual Controller (OVC): Her node başına tek bir virtual machine olarak uygulanan ve HPE Simplivitiy hyperconverged altyapısını tüm yönleri ile kontrol eden yazılımdır. Bu virtual machine çok kritiktir. Bunun sebebi ise Omnistack Accelerator Card’ın doğrudan bağlandığı aynı zaman da datastore’ların yönetimini sağlayan önemli bir bileşendir.
 • HPE OmniStack Accelerator Card (OAC): HPE SimpliVity hyperconverged altyapı çözümü içindeki yazma ve veri yönetimi işlevlerini yöneten ve hızlandıran PCIe tabanlı bir karttır. Bu kart simplivity’i diğer hyperconverged çözümlerden ayıran en önemli aygıtlardan sadece birtanesidir. Kartın üzerinde gerçek zamanlı deduplication ve compression işleminin yapılması ise en önemli özelliklerindendir.
 • HPE SimpliVity Data Virtualization Platform (DVP): Data Virtualization Platform mimarisi, donanımı sanal makinelerden soyutlarken donanımı ve hypervisor’u birbirine bağlar. Bu katman aynı zamanda veri tekilleştirme ve sıkıştırma için bir hızlandırıcı kart barındırır ve tüm inline data’ları başlangıçta optimize eder.
 • HPE SimpliVity Cluster: Bir veya birden fazla simplivity node’ları ile bir araya gelen Simplivity cluster’ıdır. Simplivity Cluster’ında bulunan fiziksel sunucular standart ethernet network’u üzerinden birbirine bağlanır ve node’lar üzerinde bulunan fiziksel disklerden oluşturulan bir NFS datastore sayesinde vSphere HA için gerekli olan shared datastore oluşturulur. Bir HPE SimpliVity cluster’ı, aynı zamanda, felaket kurtarma ve iş sürekliliği için düşük gecikmeli metro ağları üzerinden, genellikle Stretched Cluster olarak bilinen iki fiziksel site’a (lokasyona) genişletilebilir.
 • HPE SimpliVity Federation: Bir veya birden fazla Simplivity Cluster’ının ve verilerin yönetildiği birimdir.
 • Intelligent Workload Optimizer: HPE Simplivity Cluster’ının bir özelliğidir. CPU, Memory ve disk kaynaklarının verimliliğini en üst seviyeye çıkarmak için yük dengelemesi yapan çözümdür. Iki alt bileşenden oluşur. Resource Balancer Service ve VMware DRS/Microsoft SCVMM Pro Integration service.
 • OmniWatch: Proactive support servisi için tüm HPE Simplivity altyapnız OmniWath tarafından izlenir. Sistem sağlığı sürekli değerlendirilerek support işlemini otomatikleştirir. OmniWatch 100 ‘den fazla göstergeyi kontrol eder.
 • HPE SimpliVity Arbiter: Bir havuzda yapılandırılmış 2 bağımsız hyperconved sistemin ağ bağlantısnı kaybettiğinde hizmet kesintisni veya veri erişiminin olmamasını sağlayan windows üzerine kurulan ajan yazılımıdır. Bu yazılımın nerede çalıştırıldığı önemli değildir Arbiter iletişimi kesilir ise kullanılabilirlik risk altında olabilir.
Kocaeli Basket Kulübü 5
Previous Post

Kocaeli Basket Kulübü

Next Post

Spora ve Eğitime Desteğimiz Devam Ediyor

Spora ve Eğitime Desteğimiz Devam Ediyor 7
Fark yaratan çözümler hizmetler teknolojiler ile

İşletmenizi Geleceğe Taşıyın

9001
14001_1
20000
27001