Exchange Online ile Bulut E-posta Hizmeti Kullanın

Microsoft Exchange Server ve Exchange Online Nedir?

Microsoft Exchange Server, ihtiyaç duyduğu temel hizmetleri sağlayan Windows Server’da çalışan, işletmeler için e-posta tabanlı kurumsal iletişim yazılımıdır. Exchange Server, özel fiziksel veya sanal sunucularda çalışır ve kullanmak için hem sunucu lisansına hem de kullanıcı erişim lisanslarına sahip olmak gerekmektedir.
Exchange Online, alt yapısını Microsoft’un sağladığı, Exchange Server’ı temel alan yüksek güvenlikli ve geniş kapsamlı bulut tabanlı kurumsal mail hizmetidir. On-premise Exchange’in bulutta çalışan versiyonudur. İşletmelerin büyüklüğüne göre ölçeklenebilir ve kullanıcı sayısına göre aylık/yıllık planlarda ödemeyle sahip olunan bir abonelik türüdür.

Microsoft Exchange Online Özellikleri

 • On-premise Exchange Server tercih edilen geleneksel bir yöntem olsa da yönetim zorluğu, maliyeti (sunucu, disk, yedekleme, back up) ve bakımı gibi temel konular BT ekiplerinin iş yükünü arttırmaktadır.
 • On-premise Exchange Server bakımından 7/24 şirket BT departmanı sorumludur. Öte yandan Microsoft bulut sağlayıcısı olduğundan güvenliğe büyük ölçüde yatırımlar yapmaktadır ve Exchange Online Protection ile tehditlere karşı koruma sağlar. Ayrıca, kişisel bilgiler (PII) ve ödeme kartı sektörü (PCI) gibi düzenleme standartlarına dayanan ve kapsamlı içerik analizi yoluyla hassas verilerin belirlenmesine, izlenmesine ve korunmasına yardımcı olan yerleşik veri kaybı önleme (DLP) ilkeleriyle hassas iş verilerini korumak mümkündür.
 • Exchange Online eşlenik çalışır. Sahip olduğunuz e-postalara kullandığınız tüm cihazlardan kolayca erişebilirsiniz. Pop3 e-posta servisinde senkronizasyon özelliği olmadığı için, sunucuda kopyasını saklama özelliği aktif hale getirildiyse, aynı mail hem PC, hem telefon, hem tablet; üç cihazınızda birden olabilir. Sunucuda yedekleme aktif edilmediyse, mail silindiğinde geri getirme haliyle de bir kurum hafızası oluşturma özelliğinden bahsedilemez.
 • Pop3 e-posta servisinde, tüm mailler bilgisayarınızda depolanır, sunucuda mail barındırılmaz. Client Base çalışır. Örneğin, 10 kişiye 25MB mail attığınızda, herkesin mailinde 25 MB yer kaplar. Exchange Online ise Server çalışır. Aynı örnekte sadece 25 MB yer tutar, o da sunucuda.
 • Modern kuruluşların rekabete ayak uydurması için sürekli güncel kalmaları önemlidir. Microsoft Exchange Online ile sürüm güncellemeleri otomatik olarak gerçekleşir ve kuruluş teknolojik anlamda sürekli aktüel kalır.
 • On-premise Exchange Server kullanarak yüksek oranda kullanılabilirlik elde etmek için, hem birden çok posta kutusu ve kopyasının verisini almak amacıyla artan oranda donanıma (yedekleme çözümleri) hem de bu donanım konusunda bilgi sahibi olacak BT mühendisine ihtiyaç olacaktır. Exchange Online ise bu verileri otomatik olarak birden çok veri merkezine kopyalayarak yüksek kullanılabilirlik ve doğal veri koruması sağlar. Exchange Online hizmetinin Exchange verilerini birden çok sunucu ve veri merkezi arasında çoğaltmasıyla iş sürdürülebilirliği oranı da yükselmiş olur
 • Exchange Online ile toplantıları zamanlamak için takvimleri karşılaştırabilir ve paylaşılan takvimler, gruplar, genel adres listesi, dış kişiler, görevler, konferans odaları ve temsilci özellikleri gibi işbirliği özelliklerine erişilebilir.
 • Exchange Online Plan 1 ile kullanıcı başı 50 GB posta kutusu ve 50 GB mail arşiv alanı bulunurken,
  Exchange Online Plan 2 ile kullanıcı başı 100 GB posta kutusu ve sınırsız mail arşiv alanına sahip olunabilir.
 • Exchange Online ile tek maildeki boyut sınırı 150 MB ‘dir.
 • Exchange Online Plan 2 ile Arama yanıtlama, arayarak bağlanılan kullanıcı arabirimi ve şirket otomatik santrali özelliklerinin sağlandığı Birleşik Mesajlaşma hizmetlerinden faydalanılır.
Exchange Online ile Bulut E-posta Hizmeti Kullanın 1
Exchange Online ile Bulut E-posta Hizmeti Kullanın 3
Hewlett Packard Enterprise hibrit bir dünya için tasarlanmış yeni nesil Gen11 sunucularını tanıttı 5
Previous Post

Hewlett Packard Enterprise hibrit bir dünya için tasarlanmış yeni nesil Gen11 sunucularını tanıttı

Next Post

Trellix DLP

Trellix DLP 7
Fark yaratan çözümler hizmetler teknolojiler ile

İşletmenizi Geleceğe Taşıyın

9001
14001_1
20000
27001